Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Británie povolila děti "tří rodičů". Hraje si člověk na Boha?

Pokud odhlédneme od bombastických titulků, byl v Británii schválen zákon, který povoluje, aby se rodily děti, jejichž DNA bude "složená" ze tří osob - otce, matky a dárkyně mitochondrií. Díky tomu by mohly mít zdravé děti a páry, kde se u matky vyskytuje porucha právě v mitochondriální DNA. Návrh samozřejmě sklidil kritiku z řad různých iniciativ, které se obávají, že jsme na cestě ke klonování člověka. Je to s námi ale skutečně tak zlé?

Zrovna tento případ působí spíš úsměvně. Mitochondrie, která v našich buňkách funguje jako jakási "elektrárna", byla zřejmě kdysi dávno samostatně existující bakterie, která se jednoho dne dala dohromady s nějakou větší buňkou. Postupem času se domestikovala natolik, že už o ní neuvažujeme jako o nezávislém organismu. Většina jejích genů se "přestěhovala" do jádra, z ní samotné tak zbylo jen torzo.

Lidská mitochondrie má jen 37 genů (kódují 22 tRNA, 13 protienů a 2 rRNA), což je ve srovnání s desetitisíci jadernými geny směšně málo. Její geny navíc slouží čistě pro provoz samotné mitochondrie. Pokud se tedy narodí dítě s "transplantovanými" mitochondriemi od někoho jiného, není to žádný mohutný zásah. Stavbu a fungování zbytku buňky to nijak neovlivní. A pokud je dárkyně mitochondrií zdravá, není nějaký důvod se obávat, že by tím dítě mělo být nějak poškozeno.

Jiná věc samozřejmě je, jak dobře to technicky provedou, ale to už si musejí vyřešit specialisté...

Výměna mitochondriální DNA je spíš jen další milník, s jakými vadami si dokážeme poradit. Pokud jde o lékařskou etiku, čekají nás mnohem složitější otázky. Dá se očekávat, že budeme schopni nejen opravovat poškozené geny, ale také přímo ovlivňovat jednotlivé vlohy či nadání ještě nenarozeného dítěte.

A nemusí se jednat jen o vědecké hokuspokusy, můžeme začít už jen od možnosti, aby si rodiče mohli volit pohlaví dítěte. To je už dnes považováno nejen za neetické, ale i přímo nebezpečné - jak ukazují příklady Číny nebo třeba Indie, kde jsou v důsledku tradic dcery považovány za "podřadné".

Co teprve, až budeme mít možnost "vyrobit" nového Mozarta nebo Usaina Bolta? Jistě se najde dost ambiciózních rodičů, kteří budou požadovat, aby jejich dítě bylo krásné, silné, inteligentní a umělo skvěle hrát tenis. Zatím se genetika pracně škrábe do stavu, aby dokázala opravovat vady. Jenže začít přidávat lidem vylepšení je něco úplně jiného.

Pokud jde o změnu povahových vlastností, tak ty lze odmítnout jednoduchým argumentem, že pak už by nešlo o lidskou bytost ale jakéhosi biologického robota, kterého jsme si naprogramovali dle svého potěšení. Jenže i tady se dá polemizovat. Co kdybychom věděli o variantě nějakého genu, že její nositel se s třeba 50x vyšší pravděpodobnost dopustí násilného trestného činu. Měli bychom právo ji opravit? Nemělo by se v takových případech přihlížet k "ochraně společnosti"? Nebo naopak - neměl by jednotlivec právo chránit se před škodlivým účinkem vlastních genů?

A co fyzická vylepšení? Vždyť člověk se nejrůnějšími způsoby "vylepšuje" už dnes. Řešíme otázky správné výživy, polykáme vitamíny, někteří dokonce zobou steroidy... V budoucnu mohou přijít na řadu technologické implantáty, už dnes máme vysoce sofistikované kardiostimulátory, a možná se jednoho dne dočkáme i nějakého čipu v mozku. Nebylo by vylepšení na genetické úrovni jen přirozeným rozšířením toho, co jinak provádíme pomocí technologie?

Pokud bychom třeba věděli, že nějaká kombinace genů má vliv na dlouhověkost, měli bychom právo takové poznatky využít? A co kdybychom měli k dispozici geny, které mohou navodit imunitu vůči chorobám, které lidstvo sužují? Pokud bychom věděli, že určitá varianta genu snižuje riziko infarktu 10x, bylo by neetické využít to v medicíně?

Myslím, že najít odpovědi na tyto otázky nebude jednoduché. Ostatně nemůžeme vědět, jak se k tomuto problému postaví lidé třeba za dalších 100let. Nicméně hlavní rizika vidím dvě:

1) dobrovolnost - problém je, že pokud se nějaká vylepšení začnou široce používat, budou všichni pod tlakem, aby si je pořídili. Genetický profil by se mohl stát klíčem, podle kterého si firmy budou vybírat zaměstnance, zdravotní pojišťovny vám zase podle toho budou vyměřovat platby. Genetická vylepšení by se mohla stát diktátem, nikoli volbou. Geneticky "neupravení" by byli v nevýhodě, jelikož by měli nižší výkonnost a horší zdraví než lidé "upravení".

2) "vytvoříme nového člověka" - nebezpečná je idea "díky dokonalým genům vytvoříme dokonalou společnost". Když nás zklamalo náboženství i filosofie, zachrání nás genetika. Pokud se nám stane cílem jakési zdokonalení člověka, už jsme na šikmé ploše. Pokus o genetickou (dříve rasovou) čistotu by nevyhnutelně skončil v nějaké formě totality.

Už od prvního narozeného "dítěte ze zkumavky" se stále hovoří o tom, kdy člověk překročí jakousi pomyslnou hranici, za níž už leží chodník vedoucí do pekla. Zatím se ale nedomnívám, že jsme k této hranici už dospěli. Dokud bude medicína opravovat jen zjevné vady, budeme stále na té správné straně. Jakmile se ale začne debatovat o "vylepšování" vlastností člověka, můžeme si být jistí, že se řítíme do průšvihu...

Autor: Oldřich Mazal | středa 4.2.2015 16:05 | karma článku: 26,63 | přečteno: 2826x
  • Další články autora

Oldřich Mazal

Kritizujete prezidenta? Tak půjdete sedět, holomci!

Skupina poslanců se rozhodla, že je třeba udělat z prezidenta ještě většího papaláše, a jeho hanobitele pohnat před soud. Už se těším na definici pojmu "hanobení". Když o někom řeknu, že je blbec, tak jsem ho tím zhanobil?

16.11.2016 v 16:03 | Karma: 22,07 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Přichází spasitel Trump, radujme se!

Donald Trump vyhrál volby, a už se nám všude vyrojily bombastické reakce, jak odteď bude v USA všechno skvělé a úžasné. Jako kdyby se otevřela nebesa a sestoupil mesiáš. Otázka je, jestli i za pár let bude pořád co slavit.

10.11.2016 v 16:02 | Karma: 20,42 | Přečteno: 580x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Brexit zachrání Evropu - a teď tu o Karkulce!

Británie si odhlasovala odchod a mnozí už slaví, jako kdyby EU už vlastně ani neexistovala. Přitom není zatím ani co oslavovat, když Británie nemá jasno, jestli se nerozpadne sama a za jakých podmínek vlastně vystoupí.

29.6.2016 v 16:02 | Karma: 28,57 | Přečteno: 2330x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Babiš vzkazuje občanům: "Buď budu vládnout nebo si trhněte!"

Andrej se nám pěkně rozpálil - pokud po volbách nebude smět vládnout, tak v té parlamentní "žvanírně" vysedávat nebude! Tomu říkám úcta k demokracii. Ještěže nežádá, aby směl vládnout doživotně. I když toho se možná taky dočkáme.

22.6.2016 v 16:02 | Karma: 31,67 | Přečteno: 814x | Diskuse| Politika

Oldřich Mazal

Když vystoupíme z EU, tak tady nastane ráj!

Heslo dneška je jasné - honem pryč z EU! Problém je, jestli od vystoupení nečekáme zázrak, který možná nepřijde. Než Bruselu zamáváme naposled, možná bychom se mohli zamyslet nad možnými důsledky, které by takové rozhodnutí mělo.

8.6.2016 v 16:03 | Karma: 39,67 | Přečteno: 6344x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Železniční koridor mezi Ostravou a Slovenskem stojí, vlak tam srazil člověka

28. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:01

Nehoda zastavila v neděli dopoledne dopravu na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a...

Počasí v Česku ovlivní saharský prach, vytvoří oblačnost. Stoupá i riziko požárů

28. dubna 2024  7:47,  aktualizováno  10:32

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu. Cherson znovu zasáhly drony

28. dubna 2024  10:18

Sledujeme online Ruský dronový útok v noci na neděli těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu. Na...

Na Pardubicku narazil řidič do patníku, značky i stromu. Nehodu nepřežil

28. dubna 2024  10:13

V noci na neděli zahynul u Sezemic na Pardubicku pětatřicetiletý řidič. Havaroval se svým vozem BMW...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 307
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2386x
Jsem taková bílá laboratorní myš, která se v práci zabývá genetikou a molekulární biologií, ve volném čase si listuje historií, sleduje nějaké to sci-fi, fantasy a vůbec všelijaké podivnosti. Občas sportuju, ale moc to nepřeháním, pokud zrovna není nějaký závod na 10km. Kromě toho hltám politiku, což je - uznávám - divná záliba, ale nějak si nemůžu pomoct.