Politici se rozjeli - všechno zestátníme!

Je to vážně jízda. Zeman chce zestátnit ČT, Šlechtová Pražský hrad a Mládek možná bude zestátňovat OKD. Socialistické vlastnictví je skoro na dohled. Každý zestátňovač má, pravda, poněkud jiné důvody, neobstál by ale ani jeden.

Neříkám, že ČT je dokonalá, ale ze Zemanových úst to zaznělo z toho důvodu, že má pocit, že ho televize málo chválí. Proto je třeba ji zcela ovládnout a dosadit si tam ředitele podle vlastní chuti. Nejlépe Ovčáčka, který by to zpravodajství pěkně "vyvážil". Chápu, že mít televizi pod placem je sen všech politiků, to ale není důvod jim vyhovět. Babiš má své mediální impérium a nebojí se ho použít, takže dát politikům v plen i veřejnoprávní televizi opravdu není dobrý nápad. ČT je prý hlásnou troubou Kalouska. Inu řešením asi není udělat z ní hlásnou troubu Zemana, strany a vlády.

Šlechtová se ovšem vytasila ještě s větším kalibrem - rovnou by postátnila celý Hrad. Prý je to kvůli bezpečnosti prezidenta. Pokud pominu fakt, že prezidenta ohrožovala spíš jeho dezorganizovaná ochranka, celá věc má ve skutečnosti poněkud jiný rozměr. Sama ministryně se vyjádřila, že jako vlastenec nesouhlasí s tím, že budovy na Hradě byly církvi vráceny. Měly by asi zase patřit "všemulidu".

Možná ovšem zapomněla, že jako ministryně by měla především ctít ústavu, která chrání soukromé vlastnictví. Stát nemůže někomu něco zabavit, prostě protože se mu chce. ANO se ovšem už přidalo k snaze socdem nějak převrátit církevní restituce, například vymýšlením speciálních daní. Babiš několikrát útočil, že prý jsou restituce drahé a je třeba s tím něco dělat. Takže návrh Šlechtové zestátnit církvi kus majetku pod záminkou ochrany prezidenta není vlastně až tak překvapivý. Spíš se divím, že nenavrhla jí rovnou zestátnit všechno.

Oba výše zmíněné nápady snad brzy zapadnou, ale možnost, že by stát převzal krachující OKD je bohužel poněkud reálnější. Společnost je sice oficiálně v úpadku, ale Sobotka s Mládkem se nepochybně třesou o hlasy tisíců horníků. Vláda se možná vyděsí natolik, že doly převezme a bude v nich se ztrátou dál těžit uhlí, jen aby se udržela zaměstnanost. V Polsku to ostatně už takhle nějakou dobu funguje. A i kdyby to stát nepřevzal, tak bude horníkům vyplácet 8 tisíc po dobu až pěti let, aby se jim líp hledala práce. Pokud přijdete o práci v jiném oboru, tak vám vláda nakašle. Někteří jsou zkrátka pořád víc...

Vzhledem k naší ne až tak dávné minulosti si myslím, že by politici měli slovem "zestátnění" maximálně šetřit, a to v jakékoli souvislosti. Zestátnění čehokoli rozhodně není řešením problémů, ať už skutečných nebo vykonstruovaných. Představa, že když stát něco převezme, i když je to za náhradu, tak to začne najednou fungovat skvěle, je nebezpečná. Proto jen doufám, že tato zestátňovací mánie - zatím naštěstí pouze slovní - rychle odpluje do hlubin zapomnění.

Autor: Oldřich Mazal | čtvrtek 12.5.2016 16:03 | karma článku: 26,66 | přečteno: 587x
  • Další články autora
  • Počet článků 307
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2386x
Jsem taková bílá laboratorní myš, která se v práci zabývá genetikou a molekulární biologií, ve volném čase si listuje historií, sleduje nějaké to sci-fi, fantasy a vůbec všelijaké podivnosti. Občas sportuju, ale moc to nepřeháním, pokud zrovna není nějaký závod na 10km. Kromě toho hltám politiku, což je - uznávám - divná záliba, ale nějak si nemůžu pomoct.