Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Referenda nemůžou být náhražkou za neschopné politiky

5. 04. 2016 16:04:00
V poslední době se nám v debatách vynořuje nový "spasitel" naší politiky, zvaný též "přímá demokracie". S její pomocí prý konečně dostanou moc do rukou zpátky občané a pak nám patrně nastanou světlé zítřky.

Obávám se, že je to poněkud naivní představa. Referenda sice skutečně dávají rozhodnutí do rukou "lidu", ale těžko lze jejich prostřednictvím řídit stát. Prvotní problém naší politiky vidím v tom, že z ní normální lidé prakticky utekli, takže v ní logicky zbývají jen ti, kterým mizerná pověst, které se "těší" naši zákonodárci, zřejmě nevadí. Kdysi početné "tradiční" strany se prakticky vylidnily, a ty nové vznikají spíš jako jakési prázdné schránky bez členské základny.

Referendum je najednou vnímáno jako naděje, jak se zbavit těch "neschopných a zkorumpovaných politiků, kteří jen kradou a hádají se". Nebude to fungovat. Jeho zastánci s oblibou vzývají Švýcarsko, přičemž ovšem naprosto opomíjejí zásadní rozdíly v jeho politickém systému. Švýcarská Federální rada vykonává jak funkci vlády, tak (kolektivní) hlavy státu, a jejích sedm křesel je dlouhodobě rozděleno mezi 4 hlavní strany, které pokrývají většinu politického spektra. Kromě toho je zde silný vliv kantonů, které mají rozsáhlou autonomii. Pevnou součástí tohoto systému jsou pak nejrůznější typy referend.

Tento systém je třeba posuzovat jako celek, nejde si z něj jen tak vyzobávat semínka v naději, že je půjde prostě přesadit jinam. Především totiž vyžaduje silnou občanskou aktivitu a politickou angažovanost. Kdo je ale u nás ochoten věnovat něčemu podobnému čas a energii? Jsme-li smířeni s představou, že politika je špína a nejde s tím nic dělat, tak s tím taky nikdo nic neudělá.

Demokracie logicky nemůže být založená na čistě formálních aspektech - tedy jakým systémem se volí, kolik komor má mít Parlament apod. Demokracie je především způsob, jakým uvažujeme, jaký je vztah občanů ke státu i sobě navzájem. Vládnutí v demokratické zemi stojí pokaždé před nelehkým problémem, jak vyvážit spoustu protichůdných zájmů. Jak najít rovnováhu ve vztazích zaměstnanec-zaměstnavatel, zdravý-nemocný, pracující-senior, požadavky mají lékaři, učitelé, policisté, zahrádkáři, výrobci elektřiny, odběratelé elektřiny...

Referenda se hodí k řešení jednoduchých otázek, na které jde dát jednoduchá odpověď. Složité systémy jako je důchodový systém, školství nebo zdravotnictví ale nejde změnit nějakým mávnutím kouzelného proutku. Proto existují politické strany a jejich programy. Politik by měl nabídnout vizi, získat pro ni podporu veřejnosti, uvést ji do praxe a pak z ní skládat účty. Referenda umožňují dělat jen dílčí zásahy, které složité systém spíš rozboří než vylepší. A pokud v politice vizionáře nemáme, pak je třeba je přesvědčit, aby do ní vstoupili, ne že politiku prostě zrušíme bez náhrady.

Další potíž referend je jejich "většinovost". Důraz na to, že většina bere bank, je destruktivní. Na naší politické scéně panuje naprostá absence shody i na těch nejzákladnějších otázkách. Opozici je třeba zválcovat, oponenty umlčet a zesměšnit, každá vláda s gustem boří to, co postavila ta předchozí. Důsledky jsou nasnadě - neustálé změny, permanentní reformy, chaos. Pokud chceme stabilitu, tak to logicky vyžaduje konsenzus mezi většinou a menšinou. Vyžaduje to plány, které přežijí déle než jedno volební období. Jenže shoda mezi vládami a opozicí se u nás vyskytuje asi stejně často jako yetti.

Právě proto vládnutí Švýcarům funguje - díky tomu, že všechny hlavní politické proudy hledají společnou řeč a dlouhodobou stabilitu. Něco takového by znamenalo překopat celý náš politický systém od základu, a především by to vyžadovalo radikální změnu v našem myšlení a vnímání politiky. Museli bychom přijmout náhled, že demokracie není jen pro mě, ale i pro ostatní. Že i politický oponent může mít můj respekt. Jednou ustoupíš ty mně, příště zase já tobě. Že schopnost dohodnout se není slabost a kompromis není hřích.

Museli bychom přijmout pohled, že politika je dobrá věc, na které je třeba se podílet. Rezignovanou veřejnost zavedení nějakých referend nespasí, jelikož problémem není samotná absence nějaké metody hlasování, ale právě její rezignace. Zájem lidí o politiku ovšem zákonem zavést nelze. Chceme-li demokracii, musíme v ni také věřit, ne jen stále nadávat. Víra je ovšem u nás velmi nedostatkové zboží...

Autor: Oldřich Mazal | úterý 5.4.2016 16:04 | karma článku: 21.64 | přečteno: 364x


Další články blogera

Oldřich Mazal

Kritizujete prezidenta? Tak půjdete sedět, holomci!

Skupina poslanců se rozhodla, že je třeba udělat z prezidenta ještě většího papaláše, a jeho hanobitele pohnat před soud. Už se těším na definici pojmu "hanobení". Když o někom řeknu, že je blbec, tak jsem ho tím zhanobil?

16.11.2016 v 16:03 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 365 | Diskuse

Oldřich Mazal

Přichází spasitel Trump, radujme se!

Donald Trump vyhrál volby, a už se nám všude vyrojily bombastické reakce, jak odteď bude v USA všechno skvělé a úžasné. Jako kdyby se otevřela nebesa a sestoupil mesiáš. Otázka je, jestli i za pár let bude pořád co slavit.

10.11.2016 v 16:02 | Karma článku: 17.32 | Přečteno: 561 | Diskuse

Oldřich Mazal

Brexit zachrání Evropu - a teď tu o Karkulce!

Británie si odhlasovala odchod a mnozí už slaví, jako kdyby EU už vlastně ani neexistovala. Přitom není zatím ani co oslavovat, když Británie nemá jasno, jestli se nerozpadne sama a za jakých podmínek vlastně vystoupí.

29.6.2016 v 16:02 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 2280 | Diskuse

Oldřich Mazal

Babiš vzkazuje občanům: "Buď budu vládnout nebo si trhněte!"

Andrej se nám pěkně rozpálil - pokud po volbách nebude smět vládnout, tak v té parlamentní "žvanírně" vysedávat nebude! Tomu říkám úcta k demokracii. Ještěže nežádá, aby směl vládnout doživotně. I když toho se možná taky dočkáme.

22.6.2016 v 16:02 | Karma článku: 31.28 | Přečteno: 785 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Chtějí občané totalitu?

Úvaha nad jednáním vlády a aktivitou politických stran. Totalitní principy v justici. Návrh k návratu do společnosti právních států.

25.3.2018 v 5:13 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 87 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Věříš na dvě pohlaví? Vyhodíme tě z předmětu!

Student Indiana University v Pensylvánii byl vyhozen za to, že se své feministické vyučující odvážil říct, že na světě jsou pouze dvě pohlaví.

24.3.2018 v 18:07 | Karma článku: 33.51 | Přečteno: 1094 | Diskuse

Petr Pánek

Za Zdeňkem Mahlerem

Jsou lidé,kteří když promluví zaujmou.Tak říkajíc,trefí hřebík na hlavičku.Jedním z nich byl Zdeněk Mahler.

24.3.2018 v 17:54 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 268 | Diskuse

Pavel Kamas

Česká televize je opravdu neobjektivní. Viděl jsem to na vlastní oči.

Umím se proměnit v mouchu a tak jsem se zaletěl podívat do sněmovny poté, co zhasla světla kamer ČT. To co jsem viděl bylo neuvěřitelné. Ona Česká televize opravdu nepodává objektivní zpravodajství. Zde přináším důkaz.

24.3.2018 v 17:33 | Karma článku: 21.61 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Povstání za "železnou oponou"

Zásadní otázkou "studené války" nikdy nebylo dilema "socialismus" nebo "kapitalismus", nýbrž vždy šlo o otázku: diktatura a nebo demokracie? Je tomu již 70 let, co v roce 1948 začal zostřený boj komunistické totality...

24.3.2018 v 16:05 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 532 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2378
Jsem taková bílá laboratorní myš, která se v práci zabývá genetikou a molekulární biologií, ve volném čase si listuje historií, sleduje nějaké to sci-fi, fantasy a vůbec všelijaké podivnosti. Občas sportuju, ale moc to nepřeháním, pokud zrovna není nějaký závod na 10km. Kromě toho hltám politiku, což je - uznávám - divná záliba, ale nějak si nemůžu pomoct.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.