Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnešní mladá generace nestojí za nic

26. 05. 2015 16:04:00
Zhruba takový dojem si odnáším ze současných diskusí, zejména když dojde na školství. Mladí jsou dnes neschopní, dřív bylo všechno lepší, dneska chce každý titul a na techniku se nikomu nechce. Ovšem je tenhle pláč oprávněný?

Začnu trochu oklikou. Dnešní mládež je téměř od narození obklopená všemožnými chytrými telefony, počítači, "fejsbůkem", twitterem, a podobnými moderními vymoženostmi. Od mala se pohybují ve světě, kde stačí jedno kliknutí, a tím je vše vyřešeno. Asi těžko se potom divit, že tyto generace nejsou stejné jako generace jejich rodičů a prarodičů. Můžeme se čílit, že dnes znalosti nahrazuje "googlení", ale to je bohužel součást doby, v níž žijeme. Nemůžeme čekat, že by se proud času náhle obrátil a vše bylo zase jak vystřižené z filmu "Cesta do hlubin študákovy duše", kdy byl gymnaziální profesor polobůh, před nímž nažehlení studenti v úctě smekali.

Na úpadek dnešního vzdělání a znalostí nadává kdekdo. Není se asi třeba obsáhle vracet k nedávné veselé záležitosti s Jidášem. Pro mnohé to byl další důkaz, jak to jde s dnešní mládeží od desíti k pěti. Jenže pro mě je to spíš důvodem k zamyšlení, proč dnes děti neznají Jidáše? Nečtou jim rodiče doma biblické příběhy? Už slyším lamentaci, jak se ztrácejí naše kulturní kořeny. Jenže já se ptám, jestli se někdo snaží dnešním dětem nějaké "kulturní kořeny" předat. Nebo si někdo myslí, že děti si samy od sebe začnou číst Bibli, místo aby se dívaly na svou oblíbenou "Hru o trůny"?

Nevěřím, že po nespočetných generacích dokonalých géniů se nyní začaly rodit samí degenerovaní nevzdělavatelní hlupáci. Spíš bych řekl, že současný úpadek vzdělanosti je výsledkem dnešního přístupu ke vzdělání jako takovému. Mám v rodině dvě učitelky, takže jsem měl možnost si vyslechnout řadu historek - které ovšem pohříchu vypovídají možná víc o rodičích než samotných dětech. Někteří rodiče po dětech nic nechtějí a je jim jedno, jaké nosí domů známky, hlavně když prolezou. Nedejbože aby učitel dítě pokáral, to si půjdeme stěžovat do ředitelny!

A kdo může, tak si pro dítě sežene papír na dyslexii nebo nějakou podobnou kletbu, a tím je vzdělání jaksi "vyřešeno". Škola se stává institucí, kam se dítě odloží, a ať se nějak postará. Samozřejmě že by se škola měla snažit děti motivovat, ale největší břemeno bude ležet vždycky na rodině. S tím samozřejmě souvisí i výběr vhodné školy. Pokud je hlavním motivem najít takovou, aby dítě doklouzalo k nějakému vzdělání pokud možno bez námahy, pak to není zrovna příslibem zářivé kariéry v budoucnosti.

Ministerstvo školství se situaci snaží napomoci tím, že neustále chrlí nejrůznější nápady. Od do mlhy zahaleného kariérního řádu učitelů až po zavádění všech možných jednotných zkoušek a podobných zaklínadel. Teď je v módě písnička, že máme příliš mnoho gymnazistů, a že je třeba dostat děti na technické obory. Přitom paradoxně jak jednotné maturity tak jednotné přijímačky ukázaly, že gymnázia mají ve srovnání s jinými typy středních škol zdaleka nejlepší výsledky. Komu by tedy prospělo oslabení gymnázií, jen abychom posílili školy, které nabízejí ještě horší vzdělání?

Pokud dnešní mládež nechce dělat techniku, těžko se to dá změnit nějakou ministerskou vyhláškou. Omezování gymnaziálního vzdělávání by vedlo jen k tomu, že by místo malého počtu demotivovaných mladých lidí studovalo techniku více demotivovaných mladých lidí. Jenže průmysl, který neustále pláče kvůli nedostatku pracovních sil, by potřeboval v první řadě kvalitu, ne kvantitu. Ovšem na kvalitu potřebujete především motivaci, což jaksi nelze nařídit shora.

Pokud má mít vzdělání nějakou hodnotu, musí si ho začít vážit společnost jako celek. Odbýt problém tím, že dnešní mladí jsou banda flákačů, nic nevyřeší. Pokud není kvalitní vzdělání prioritou pro rodiče, nebude nejspíš prioritou ani pro jejich děti. Pokud se ve společnosti stane normou, že úspěchu je třeba v životě dosáhnout jen s co nejmenší námahou, mladá generace se začne chovat právě takto. A na tom ani žádné ministerské centrální plánování, na jaké školy by mělo chodit kolik dětí, nic nezmění.

Autor: Oldřich Mazal | úterý 26.5.2015 16:04 | karma článku: 32.70 | přečteno: 3963x


Další články blogera

Oldřich Mazal

Kritizujete prezidenta? Tak půjdete sedět, holomci!

Skupina poslanců se rozhodla, že je třeba udělat z prezidenta ještě většího papaláše, a jeho hanobitele pohnat před soud. Už se těším na definici pojmu "hanobení". Když o někom řeknu, že je blbec, tak jsem ho tím zhanobil?

16.11.2016 v 16:03 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 372 | Diskuse

Oldřich Mazal

Přichází spasitel Trump, radujme se!

Donald Trump vyhrál volby, a už se nám všude vyrojily bombastické reakce, jak odteď bude v USA všechno skvělé a úžasné. Jako kdyby se otevřela nebesa a sestoupil mesiáš. Otázka je, jestli i za pár let bude pořád co slavit.

10.11.2016 v 16:02 | Karma článku: 17.32 | Přečteno: 562 | Diskuse

Oldřich Mazal

Brexit zachrání Evropu - a teď tu o Karkulce!

Británie si odhlasovala odchod a mnozí už slaví, jako kdyby EU už vlastně ani neexistovala. Přitom není zatím ani co oslavovat, když Británie nemá jasno, jestli se nerozpadne sama a za jakých podmínek vlastně vystoupí.

29.6.2016 v 16:02 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 2306 | Diskuse

Oldřich Mazal

Babiš vzkazuje občanům: "Buď budu vládnout nebo si trhněte!"

Andrej se nám pěkně rozpálil - pokud po volbách nebude smět vládnout, tak v té parlamentní "žvanírně" vysedávat nebude! Tomu říkám úcta k demokracii. Ještěže nežádá, aby směl vládnout doživotně. I když toho se možná taky dočkáme.

22.6.2016 v 16:02 | Karma článku: 31.28 | Přečteno: 801 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Lucemburský zákon o eutanázii

Právě překládám do češtiny zákon o aktivní eutanázii a asistované sebevraždě Velkovévodství lucemburského. Můžete být přitom i vy.

20.7.2018 v 21:50 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 162 | Diskuse

Helena Sasová

Příspěvek na péči pro děti s celiakií

Je člověk, který má celiakii, zdravotně postižený? Ano. Definice zdravotního postižení ale není jednotná a pro různé účely se liší.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 202 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Manželské toccaty a fugy: Miláčku, nevíš kde mám...?

Stejná jistota, že Země rotuje okolo Slunce si nezadá s tou, že tuto větu slyšel každý muž a každá žena, který žije aspoň jeden den v páru. Její význam je však mnohovrstevný.

20.7.2018 v 17:53 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 369 | Diskuse

Karel Trčálek

Novodobí otrokáři z „Žít Brno“ chtějí zaplavit Brno imigranty. Slušní lidé, nedejte se!

Hnutí „Žít Brno“ volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jiné uskupení „Slušní lidé“, které bylo Ministerstvem vnitra ČR označeno za extremistické

20.7.2018 v 17:10 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 547 | Diskuse

Michal Orság

Jedničky dávám jen výjimečně

Na můj vkus až moc často potkávám učitele, kteří mi říkají, že jedničky dávají jen výjimečně a za odměnu.

20.7.2018 v 15:52 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 424 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2379
Jsem taková bílá laboratorní myš, která se v práci zabývá genetikou a molekulární biologií, ve volném čase si listuje historií, sleduje nějaké to sci-fi, fantasy a vůbec všelijaké podivnosti. Občas sportuju, ale moc to nepřeháním, pokud zrovna není nějaký závod na 10km. Kromě toho hltám politiku, což je - uznávám - divná záliba, ale nějak si nemůžu pomoct.
Najdete na iDNES.cz